בישראל ישנם כ-42,000 מטופלים בקנאביס רפואי וברישיון תקף, שמתמודדים עם מגוון רחב של מחלות פיזיות, מחלות נפשיות ותסמונות שונות. לאחר קבלת הרישיון של כל אחד מהמטופלים, הם נדרשים להשתייך לספק אחד מתוך השמונה הקיימים אצלנו, בתור לקוחות קבועים. הבחירה מבין מגדלי קנאביס רפואי חברות ומשווקים שונים נשענת על זנים ומוצרים ספציפיים להם כל מטופל זקוק. במקרים מסוימים ואם המטופל לא שבע רצון מהספק, הוא יכול לעבור לספק אחר.

נקודה חשובה: רפורמת הקנאביס הרפואי קובעת שאין מחויבות לספק אחד בלבד, כפי שהיה נהוג באסדרה הישנה (לפני הרפורמה). ניתן לאתר מוצרי קנאביס רפואי בתי מרקחת וזנים בקלות ולקנות פיזית, או באמצעות הזמנה מחברה המשווקת קנאביס רפואי משלוחים עד הבית. תוכלו לעשות זאת כמובן בקלות יחסית לעבר, אלא שלפני כן תצטרכו לעבור את אישור משרד הבריאות.

איך בוחרים ספק קנאביס רפואי חדש?

מטופלים רבים מקבלים את הרישיון הקנאביס הנכסף אחרי בירוקרטיה רבה ומתישה, שכחלק ממנה נדרשו לבחור ספק מתאים. ועם הזמן, חלק מהם יגלו שהם חווים בעיות עם הספק מסיבות שונות: חלוקה במקום מרוחק מידי מהבית וללא אופציה להזמין קנאביס רפואי משלוחים, זן שלא נמצא במלאי או שלא קיים אצל אותו הספק, איכות ירודה של השמן או התפרחת ועוד אינספור סיבות.

אז מה עושים?

החדשות הטובות הן שמשרד הבריאות לא מחפש להקשות, אבל כן מעוניין להימנע מניצול המצב לטובת אספקה כפולה למטופלים או גרוע מכך – מצב שבו המטופל ממתין לשתי חברות קנאביס רפואי בטעות ולא מקבל את התרופה במועד, המינון והאיכות הנדרשים.

תהליך הגשת הבקשה ליק"ר

התנאי הבסיסי של משרד הבריאות, הוא שהרישיון המשויך לספק מסוים יהיה תקף למשך חצי שנה לפחות לפני שמגישים בקשה למעבר לספק אחר. לאחר מכן, אפשר לפנות לספקית הקיימת ולקבל הדרכה על הצעדים הבאים. תתבקשו תחילה למלא טופס לשינוי פרטים ברישיון שבו תצטרכו להסביר את סיבת הרצון לעבור לספק אחר וכמובן לציין את הספק שתרצו לעבור אליו.

אם אין לכם בשלב זה רישיון תקף או שעדיין לא הוצאתם, תוכלו להסתמך על המלצות הרופא המומחה כדי למצוא את הספק המתאים, או לשאול להמלצתו על ספק חדש ולאחר מכן למלא את הטופס בהתאם. הבקשה תועבר ליחידת היק"ר במשרד הבריאות לאישור או דחייה. אם התשובה חיובית ואושר לכם לעבור לספק קנאביס רפואי אחר, תקבלו על כך הודעה מהספק הנוכחי שלכם. זהו תהליך די ממושך, שאורך כ-3 חודשים ולפעמים גם סביב כחצי שנה כשהעיכובים נסובים בדרך כלל סביב בירוקרטיה מעיקה. יחד עם זאת, ייתכן שדווקא הפנייה שלכם תטופל בצורה חלקה. לפעמים זה קורה ולכן כדאי להישאר אופטימיים.