למרות שקנאביס רפואי כבר התגלה זה מכבר ככלי טיפולי יעיל למגוון מחלות ומצבים רפואיים שנותרו ללא מענה ברפואה הקונבנציונלית, קיימת לא מעט מחלוקת, שלא נאמר פערי ידע לגבי שאלת הקנאביס: האם מדובר במוצר שונה מהקנאביס הרגיל שנמכר בטלגראס או ברחובות? התשובה הכללית היא כמובן כן, אבל חשוב להסביר ולפרט את כל הדגשים וההבדלים בין קנאביס רגיל לקנאביס רפואי.

מהו קנאביס רפואי?

קנאביס רפואי (שרבים קוראים לו גם: מריחואנה רפואית), הוא גידול שמיועד לצרכים רפואיים בלבד. לא מדובר בסם ממסטל, "זורק" או ממלא באופוריה, אלא בגידול ברמה גבוהה מאוד, שנמצא תחת פיקוח שוטף של משרד הבריאות ונבדק בתנאי מעבדה באופן עקבי וסדרתי. מטרתו של הקנאביס הרפואי היא בראש ובראשונה לספק הקלה והרגעה לכאבים, תסמונות ותופעות לוואי שמהן מטופלים רבים סובלים ולאפשר להם לקבל אלטרנטיבה לטיפול הקונבנציונלי, שבחלק גדול מהמקרים משפיע באפקט נמוך בהרבה.

כל ההבדלים בין קנאביס רפואי לרגיל והבלתי חוקי

משרד הבריאות הישראלי מעמיד בפני מגדלי הקנאביס הרפואי תקן מיוחד ומחמיר: IMC-GAP. רק חברות שקיבלו את התקן הזה, הן למעשה אלו שמאושרות לגדל קנאביס רפואי בישראל. תו התקן נועד להבטיח את כל האלמנטים והתנאים האיכותיים ביותר שנוגעים לגידול, לרבות זני קנאביס, אחסנה, אופן האספקה וכמובן הבטחת כל תנאי אופטימלי שיסייע למטופלים. 

ההבדל המכריע והבולט ביותר בין קנאביס רפואי לקנאביס רגיל המוגדר כסם קל, הוא שרשרת האספקה. קנאביס כשלעצמו, עדיין מצוי בפקודת הסמים המסוכנים בישראל ולפיכך רבים משיגים אותו בדרכים בלתי חוקיות. לעומתם, מטופלים הזקוקים לקנאביס רפואי, יוכלו לקבל אותו כתרופה חוקית ומפוקחת, במרפאות כאב ואצל רופאי קנאביס שהוסמכו לכך מטעם משרד הבריאות בלבד. כל מטופל שנמצא שהליך הטיפול בקנאביס רפואי עשוי לסייע לו, יקבל רישיון אישי שאותו ניתן לחדש אחת לתקופה. 

הבדל נוסף בין השניים הוא פער המחירים. מטופלים בקנאביס רפואי רוכשים את מוצרי הקנאביס במחירים אחידים, ללא החלטה אישית של גוף מסוים או אדם מפוקפק. 

קביעת הסוג, הזן והמינונים למטופלים

 כיום הוכח במגוון רחב של מחקרים, שקנאביס רפואי משפיע לטובה ומקל על שלל מצבים ותסמינים רפואיים. אנשים שסובלים ממצבי חרדה, פוסט טראומה, אינסומניה, בעיות שונות הקשורות לכבד, למטאבוליזם, למערכות העצבים, הלב והמוח, יכולים למצוא מזור לבעייתם באמצעות טיפול בקנאביס רפואי. את השפעתו הגדולה ביותר ניתן לבסס כיום בקרב חולים אונקולוגיים, מאחר ומחקרים אחרונים מוכיחים כי קנאביס רפואי הורג תאים סרטניים במספר סוגים אגרסיביים במיוחד. ועם זאת, קנאביס עדיין איננו מסוגל לפתור או לרפא כל מחלה. קיימים אלפי זני קנאביס מומלצים למצבים רפואיים שונים, במינונים משתנים וברמות אחרות של חומרים פעילים. לכן חשוב להתייעץ על כך עם רופא לפני השימוש ולהחליט רק בהתאם למצב הרפואי לגבי הזן והמינון הנדרשים.