קנאביס רפואי מיועד לחולים במחלות שונות וביניהם אנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת. בהנחה ואדם הסובל מבעיות תפקודיות במערכת החיסונית יצרוך קנאביס נגוע בעובש, הוא עלול להיחשף לזיהומים מיקרוביאליים, המסכנים את בריאותו ומחריפים את מצבו הרפואי. לפיכך תהליך ייצור הקנאביס מחייב עמידה בתקנות שמסדירות את ריכוז הזיהומים המיקרוביאליים המקסימליים בקנאביס רפואי. התקן בישראל מתיר עד 2,000 CFU (colony-forming unit) לגרם תפרחת, בעוד שהתקן האמריקאי מתיר עד 1,000 CFU וההולנדי עד 100 CFU בלבד. 

גם אם התקן הישראלי נראה פחות מחמיר מזה של מדינות אחרות, עדיין מדובר ברמות נמוכות במיוחד שהמגדלים נדרשים לעמוד בהן. יתרה מכך, לא ניתן לעמוד ברמות אלה על ידי גידולי חוץ בחממות אלא רק בגידול פנים. לפיכך, כל מגדלי הקנאביס הרפואי מוכרחים להעביר את התוצרת דרך תהליך סטריליזציה המבוצע לאחר הקטיף, באמצעות חיטוי בקרינה.

תוצאות המחקר קבעו: זהו סוג העובש הנפוץ ביותר בישראל

כעת, מחקר ישראלי חדש עומד לראשונה על רמת העובשים הקיימת בקנאביס רפואי בישראל, לפני תהליך החיטוי בקרינה. המחקר שבוצע מטעם מינהל המחקר החקלאי במכון וולקני, פרסם את תוצאותיו, כאשר המחקר המלא יפורסם גם בכתב העת Journal of Cannabis Research בסוף השנה.

במחקר נבדקו 21 סוגי תפרחת רפואית מארבע חברות מקומיות. שמות החברות הללו נותרו חסויות והן תויגו במחקר באותיות בלבד בין A ל-D.

על פי התוצאות, ריכוז העובשים בקנאביס רפואי לפני תהליך החיטוי חוצה באופן משמעותי את התקן המותר (2,000 CFU). ניתוח מעבדתי של הדגימות אף מצא כי סוג העובש הנפוץ ביותר המתקיים בתפרחות קנאביס רפואי בישראל הוא "אלטרנריה אלטרנטה" – מין מסוכן הנחשב לגורם ידוע של זיהומי ריאות בקרב מטופלים עם מערכת חיסונית מוחלשת. השני הנפוץ ביותר הוא סוג העובש "בוטריטיס סינראה" והשלישי הנפוץ הוא "פוזריום אוקסיספורום".

שני הסוגים האחרונים נחשבים לעובשים הנפוצים ביותר בתפרחות קנאביס בעולם. מחקר דומה שנערך בסוף 2019 בקנדה, אישר כי "בוטריטיס סינראה" ו"פוזריום אוקסיספורום" הם סוגי העובשים הנפוצים ביותר בקנאביס הרפואי במדינה, בעוד ש"אלטרנריה אלרנטה לא זוהה שם כלל ובשום ריכוז. המחקר הקנדי אף בדק את ריכוז העובש סביב גידולי חממה וגידולי פנים ומצא שריכוז העובשים בקרב צמחים בגידולי פנים, נמוך משמעותית מזה שמתקיים בחממות.

מהם הסיכונים בעישון קנאביס רפואי שנגוע בעובש?

חשוב להדגיש שצריכת עובש איננה מומלצת והיא מהווה בעיה בעיקר עבור מטופלים בעלי מערכת חיסונית חלשה. שאיפת נבגים שמקורם בתפרחת נגועה באלטרנריה אלטרנטה, עשויים לגרום לאסתמה או להחמיר אותה. בעקבות מסקנות המחקר הישראלי בהשוואה למחקר הקנדי, ייתכן שזהו סוג עובש ייחודי לתנאי האקלים בישראל או לתנאי הגידול המקומיים.

נתוני המחקר פורסמו במגזין קנאביס, אפריל 2020.