סגולותיו של הקנאביס הרפואי הופכות מידי שנה למוכרות ומוערכות יותר בקרב הציבור, מומחים רפואיים, ארגוני בריאות וממשלות בארץ ובעולם. ויחד עם זאת, רק כ-10% מכלל המחקרים שבוצעו על קנאביס, מתייחסים ליתרונותיו הרפואיים בעוד שהיתר דנים בהשפעות שלא בצריכה למטרות רפואיות. בישראל נרשמת הסכמה הולכת ומתחזקת בקרב שרים ובכירים בשלטון להכרה והסדרה של תחום הקנאביס הרפואי ועם כל מחקר חדש בתחום, נבדקת האפשרות להתאים אותו למטופלים חדשים הסובלים ממחלה או מתופעה מסוימת. 

השימוש בקנאביס רפואי מתקבל על ידי עישון, בליעה, אידוי או צריכת תרופה סינטטית על ידי מגוון רחב של אביזרי עישון המקלים את התהליך. מחקרים רבים עומדים על השפעותיהם החיוביות ומרחיקות הלכת של הקאנבידיול (CBD) הנקשר למערכת החיסונית והמוח ושל הטטרה-הידרוקאנבינול (THC), הנקשר למערכת העצבים המרכזית וההיקפית. 

דוגמאות למחלות ומצבים רפואיים שמתאימים לשימוש בקנאביס רפואי:

גלאוקומה:

מחלת עיניים הפוגעת בכושר הראייה בשל לחץ יתר על גלגל העין ועלולה לגרום לאבדן מוחלט של הראייה. הקנאביס הרפואי מפחית את הלחץ התוך עיני ובולם את התקדמות המחלה כך שיהיה אפשר למנוע עיוורון.

טיפול ריאתי:

בשנת 2012, פרסם איגוד הרפואה האמריקאי מחקר לפיו קנאביס רפואי משפר את קיבולת הנשימה וביצועי הריאה, כך שניתן לספק קנאביס רפואי לחולי אסתמה, מעשני טבק ואנשים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה ומחלות ריאתיות. 

אפילפסיה:

מחקר פורץ דרך משנת 2003 באוניברסיטת וירג'יניה, קבע כי הקנבינואידים נקשרים לתאי מוח המווסתים מצבי ריגוש ורוגע, כך שהם מסוגלים למנוע התקפים. 

סרטן:

החומר הפעיל בקנאביס CBD, מעכב את התפשטותם של גידולים סרטניים על ידי ביטול של פעילות הגן ld-1, שבו תאים סרטניים משתמשים כדי לפתח גרורות חדשות. תאים סרטניים המטופלים ב-CBD, מפגינים התנהגות פחות דומיננטית ואגרסיבית. מחקרי המשך לקביעות אלו שבוצעו בארה"ב, ישראל וספרד, הוכיחו כי קנאביס רפואי לחולי סרטן הוא חיוני, מאחר וקיימת גם תרכובת קנבינואידים המסוגלת להרוג תאי סרטן. 

מצבים נפשיים ופיזיולוגיים:

צריכת קנאביס רפואי לחרדות, מתחים ודיכוי בחילות נחשבת לנפוצה במיוחד, מאחר והיא מאפיינת מצבים נפשיים שונים וכן מטופלים בכימותרפיה הסובלים מתופעות אלו. 

אלצהיימר:

קנאביס רפואי לחולי אלצהיימר קיבל הכרה נרחבת, לאחר פרסומו של מחקר אמריקאי משנת 2006 שמצא ש-THC מאט את קצב התקדמות המחלה מאחר והוא מאט את היווצרותו של הפלאק האמילואידי, שאחראי לחיסול תאי מוח וחוסם את האנזימים המייצרים אותם.

טרשת נפוצה:

עשרות חולים בטרשת נפוצה בקנדה, דיווחו על הפחתה משמעותית בכאבי השרירים ביחס לתרופות אחרות שנטלו, לאחר שטופלו על ידי קנאביס רפואי. מכאן מסיקים המומחים, שרכיב ה-THC נקשר לרצפטורים בשרירים ובעצבים, כך שהוא מווסת כהלכה את אותות הכאב המשודרים לגוף ומסדיר עיוותים בשרירים.ישנן עוד המון סיבות נוספות להשתמש בקנאביס רפואי: טיפול במחלת קרוהן, מחלת פרקינסון, מחלות מעי דלקתיות,  בעיות במפרקים, תמיכה במטאבוליזם (קנאביס רפואי לחולי סוכרת למשל), הפחתה בסימפטומים של מחלות אוטואימוניות שונות כמו זאבת, פסוריאזיס, סכיזופרניה, פוסט טראומה, פיברומיאלגיה, טיפול לאחר התקף לב וזעזועי מוח, הפחתת סיוטים והגברת איכות השינה ולעתים גם תרומה ותמיכה בקרב מכורים לאלכוהול.