במשך זמן רב טולטלו המטופלים בקנאביס רפואי בין בירוקרטיות מחמירות ובין שינויים רבים באופן רכישת מוצרי הקנאביס, שהגיעו לשיאם עם רפורמת הקנאביס שהזיקה משמעותית למצבם של חולים רבים ולענף בכלל. האם הממשלה-35 עתידה לשנות את פני הדברים?

הממשלה תומכת

ייתכן ששוק הקנאביס הרפואי בישראל עומד בפתחה של תקופה טובה יותר, לכל הפחות כזו שתבחן מחדש את המדיניות, החוקיות והנהלים בנושא ותצמצם את הפגיעה במטופלים מתוך נקודת מבט מפוכחת.

השר החדש לביטחון פנים, אמיר אוחנה, כבר מסר את עמדתו לבג"ץ בסוגיית הקנאביס והצהיר שיש לבחון מחדש את הוראות השעה. עמדה זו הוגשה בהמשך לעתירה משנת 2018 מטעם אורן לייבוביץ' ומפלגת "עלה ירוק", הדורשת מבג"ץ לבטל את האיסור על החזקה ושימוש עצמי של קנאביס ולהסדיר את השוק "לרבות הגידול, העיבוד, המידע, האריזה, השיווק והרכישה לכל דורש במדינת ישראל". השר אוחנה כבר הביע במספר הזדמנויות קודמות את תמיכתו בנושא ואף קרא להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים, במהלך דיון בהצעת חוק בנושא.

לעמדתו של השר אוחנה, ישנם שותפים טבעיים מוצלחים במשרד הבריאות. המינוי של חבר הכנסת יואב קיש לתפקיד סגן הבריאות, משחרר בימים אלה אנחת רווחה בקרב מטופלים רבים הצורכים קנאביס רפואי. לאחר עשור נוקשה שהתעלם ממצבם של חולים ומטופלים בקנאביס רפואי, קיש מבקש לתקן ולכל הפחות, להקשיב. גם הוא עצמו תומך בהסדרה מלאה של שוק הקנאביס וציין כי הוא מודע לכך שהרפורמה הביאה למחסור ולהתייקרות ומכאן גם לפגיעה בטיפול. לצד סגן השר החדש יעמוד השר יולי אדלשטיין, שידוע בעמדתו לתמוך בהקלה על מטופלים ככל האפשר ואף טיפל באשתו בעבר באמצעות קנאביס רפואי, לאחר שלקתה בסרטן.

התמיכה של בכירים בצמרת השלטון הנוכחית מעוררת אופטימיות גם בקרב העוסקים בענף עצמו, שממתינים כעת להקלות רגולטוריות ולאוזן קשבת גם עבורם.

ממתינים לתשובות מבג"ץ

בימים אלה צפוי להוציא משרד הבריאות עדכון שיוגש לבג"צ, בנוגע לעתירה של אורן לייבוביץ' ומפלגת "עלה ירוק". ייתכן שבמקביל, יתרחשו גם שינויים במינויים ביחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) מאחר ותפקידו של מנהל היק"ר, יובל לנדשפט, עדיין מוגדר כתקן פקידותי מיוחד.

נציין גם שעל שולחנו של בג"ץ מונחת עתירה נוספת שטרם הוכרעה, מטעם חברת BOL פארמה ואם לשני ילדים הלוקים באוטיזם. עתירה זו כוללת השלכות משמעותיות לגבי אפשרויות הטיפול בקנאביס רפואי בקרב ילדים וכניסת מוצרים רלוונטיים לסל הבריאות העתידי.

לסיכום, תחום הקנאביס עובר הסדרה עולמית רגולטורית בשנים האחרונות, תוך הסדרה עיקרית בתחום הרפואי. עדיין מוקדם לצפות את מהלכי הממשלה החדשה בתפקידה, אך כבר ניתן לזהות מגמות רעננות בנוגע לקידום הנושא, שייתכן וישפיעו לטובה על החולים עצמם ועל השוק כולו.