אם נבדקתם ואובחנתם כסובלים ממחלה מסוימת, שמתאימה לטיפול בקנאביס רפואי, תוכלו להוציא רישיון, שיאפשר לכם לרכוש קנאביס רפואי בבתי מרקחת שונים בארץ ובהתאם להנחיות הרופא לגבי המינון, הזנים המתאימים לטיפול וכו'. 

לפני הכל – חשוב להדגיש: קנאביס רפואי מתייחס לתפרחת או לתמציות שמיוצרות ברישיון ובפיקוח משרד הבריאות בלבד. כל קנאביס אחר המוכר גם בשמות: מריחואנה רפואית או גראס רפואי לא נמצא בדרך כלל תחת ההגדרה השמית של משרד הבריאות. 

שלב 1: עמידה בתנאי משרד הבריאות

נכון להיום (יולי, 2020), ישנן מחלות ספציפיות שבהן משרד הבריאות אישר את אפשרות הטיפול בקנאביס רפואי:

סרטן, HIV (איידס), קרוהן, קוליטיס, פרקינסון, תסמונת טורט, אפילפסיה, טרשת נפוצה, כאב, PTSD (פוסט טראומה) וחולים סופניים. 

טיפול בקנאביס רפואי לחולים אלה מותנה בשימוש בתרופות קודמות במרשם ובטיפולים קונבנציונליים שונים שלא הועילו. ומכאן שרק חולים שמיצו את הטיפול הרגיל, יוכלו לקבל רישיון קנאביס רפואי כ"טיפול בקו אחרון". ניתן להתעדכן ברשימת התנאים המלאה שנמצאת באתר משרד הבריאות. 

שלב 2: תיאום תור אצל רופא קנאביס

אם אתם עונים להגדרת התנאים, תוכלו לפנות לרופאי הקנאביס שהוכשרו לכך מטעם משרד הבריאות ונמצאים בכל הארץ. רופאים אלו רשאים לנפק תוך שיקול דעת עצמאי את הרישיון המקורי לשימוש בקנאביס, נוסף על המרשמים לרכישה בבתי המרקחת. רופאים אלו פועלים במסגרת הקופה הציבורית בלבד. לכן אם ברצונכם בשירות הניתן באופן פרטי, על הרופא יהיה לשלוח למשרד הבריאות המלצה מפורטת והיא תועבר ליחידת היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) לאישור או דחייה. עלות הביקור אצל רופא קנאביס לצורך הנפקת הרישיון תעלה 278 ₪. כל מפגש נוסף יבוצע ללא עלות נוספת, גם אם מדובר בחידוש רישיון. טווח המחירים במסגרת הפרטית עומד על 800-1,500 ₪ ואף יותר. 

ישנה רשימה נוספת המונה כ-30 רופאים נוספים בבתי החולים: שיבא, אסף הרופא, בילינסון, הדסה, רמב"ם, גליל מערבי וזיו. רופאים אלו מורשים לנפק מרשמים רפואיים לחולי סרטן בלבד ובאופן מיידי. 

שלב 3: בדיקה רפואית מקיפה

לפגישה אצל הרופא כדאי להגיע עם התיק הרפואי שלכם, בו כבר קיימת היסטוריית הטיפולים המסודרת לרבות תיעוד על מרשמים ותרופות בשימוש נוכחי, רגישויות, תופעות לוואי וכד'. הרופא יערוך בדיקה ותשאול רפואיים מעמיקים כדי לקבוע את הדחייה או האישור לקבלת הרישיון. אם המלצתו היא לטפל באמצעות קנאביס רפואי, עליו לתעד זאת בהיסטוריית הטיפולים ולפרט מדוע החליט להמליץ על כך.

שלב 4: קבלת הרישיון, רכישה וחידוש

על פי הרפורמה החדשה, כל מטופל שאושר לו רישיון יקבל גם את המינון המדויק, הקטגוריה, המוצרים והזנים שבהם הוא יוכל לרכוש קנאביס רפואי בבית מרקחת, או לבצע הזמנה של קנאביס רפואי משלוחים שמגיעים עד פתח הבית. פרטים אלו מצויים ברישיון הרפואי. בדרך כלל, הרישיון הראשון שהונפק ניתן לתקופה קצרה של כחצי שנה. בהמשך ניתן לבקש חידוש רישיון ואף החזר כספי על טיפולים ורכישת מוצרי קנאביס.